Środa, 17 lipca 2019 r.
 Imieniny: Aleksego, Bogdana
 STRONA GŁÓWNA
 INFORMACJA TURYSTYCZNA
 O Międzylesiu (trochę historii)
 O gminie...
 Nie TYLKO dla TURYSTY
 Opłaty za korzystanie z usług GCI
 Regulamin GCI
 Centrum Informacji Młodzieżowej we Wrocławiu - LOKALNY PUNKT W MIĘDZYLESIU !!!
 EURODESK
 Ważne adresy WWW
Dofinansowane przez
Ministerstwo Gospodarki
i Pracy
w ramach
Programu Aktywizacji
Zawodowej Absolwentów
"Pierwsza Praca"
Stronę odwiedzilo:
778 osób
 • O Międzylesiu (trochę historii)

  Międzylesie

  (Mittelwald, Mittelvald, Mitrwald, Mitrvelde, Myttilwalde, Mittilwalde, Mezilesie, Mytilwald, Mitilwald, Mitwald, Mittewalde, Mitlwalde, Mittelwaldt, Mittelwalde, po 1945 Międzylesie).

     herb     

      

      Miasto położone na wysokości około 435 - 470 m n.p.m. przy drodze z Kłodzka ( przez Przełęcz Międzyleską) do Králików we wschodnich Czechach rozlokowane nad Nysą Kłodzką na południowym krańcu Rowu Nysy, na Wysoczyźnie Międzyleskiej ograniczonej Górami Bystrzyckimi i Masywem Śnieżnika.

      

       Miasto Międzylesie wg tradycji założone zostało przez jednego z książąt czeskich, co znajduje również swoje potwierdzenie w opracowaniach niemieckich historyków. To, co wiadomym jest, to fakt iż  w roku 1264 utworzone zostały dobra międzyleskie.

  W 1428 r. miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez husytów. W 1643 r. miasto spalone, ocalało jedynie dziesięć domów. Po wojnie trzydziestoletniej dzięki położeniu przy trakcie morawskim nastąpił wzrost zamożności i rozwój miasta. Do pomyślnego rozwoju Międzylesia przyczynił się również rozwój tkactwa lnianego. W okresie wojen śląskich Międzylesie przechodziło z rąk do rąk, co przyniosło miastu duże straty. Po 1807 r. miasto przeżywało złoty okres rozwoju, nabierała znaczenia firma handlowo-tkacka. W 1827 r. wielka powódź zniszczyła 100 domów, zginęło 61 osób. W 1846 r. powstała szkoła, w 1889 r. drugi szpital {pierwszy w XV w.). W 1877 r. została doprowadzona linia kolejowa z Bystrzycy. Pod koniec XIX w. powstała główna siedziba komory celnej w hrabstwie kłodzkim. W 1890 r. powstał urząd pocztowy, miasto posiadało też tartak, siedem wytwórni tabaki, fabrykę betonów, dachówek i firanek – obiekty te zostały zniszczone w czasie II wojny światowej.

     Obecnie jest to niewielki ośrodek przemysłowy i usługowy. Najcenniejszym zabytkiem Międzylesia jest zespół zamkowo-pałacowy znajdujący się przy rynku. Zachował się tutaj zamek renesansowy z XIVw. i odbudowany w XVII w. barokowy pałac. Przy zamku znajduje się ogród z XVIII w. Z zamkiem polączony jest korytarzem kościół Bożego Ciała. Wewnątrz kościoła  znajduje się interesująca ambona w kształcie łodzi z masztem i żaglem z XVIII w. Oczywiście zachowało się wiele kamienic mieszczańskich z XIX w. Osobliwością miasta są domki tkaczy z XVIII w. - drewniane budynki o ostrych dachach z podcieniami od strony ulicy.